2018-2019 umre kayıtlarımız başladı..

Ana Sayfa » Gündem » Karlov suikastinin talimatları taslak mail üzerinden gelmiş. FETÖ'cüler mail üzerinden nasıl haberleşiyor?

Karlov suikastinin talimatları taslak mail üzerinden gelmiş. FETÖ'cüler mail üzerinden nasıl haberleşiyor?

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastine ilişkin oluşturulan iddianame olayın gerçekleşme süreci net bir şekilde ortaya koyuyor. İddianameye yansıyan delil niteliğindeki iletişim kayıtlarına göre suikasti düzenleyen FETÖ'cü Mevlüt Mert Altıntaş, aralarında MİT mensubu FETÖ'cü bir ismin de olduğu örgüt mensuplarıyla mail üzerinden haberleşmiş. Örgüt üyeleri, takibi önlemek ve veri alış-verişi olmaması için birbirlerine mail göndermemiş, bunun yerine iletilecek mesajlar mail kutusunda 'taslaklar' içerisine kaydedilmiş ve mesajı okuyan örgüt üyesi taslağı da silerek geride bir iz bırakmamayı hedeflemiş.

 
5 Aralık 2018 Çarşamba 14:35
Okunma: 147
Yorum YapYazdır
 
Karlov suikastinin talimatları taslak mail üzerinden gelmiş. FETÖ'cüler mail üzerinden nasıl haberleşiyor?

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından ipleri daha da germek ve iki ülke arasında savaş çıkarmak isteyen aklın planladığı ve FETÖ üzerinden harekete geçirdiği Rus Büyükelçi Karlov suikastinde örgüt mensuplarının kendi aralarında nasıl haberleştiğine dair ilginç detaylar ortay çıktı.

Olaya ilişkin hazırlanan iddianamede FETÖ'cü polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'a yardım eden, Karlov hakkında bilgileri aktaran, diğer dini cemaatlerle arasında köpür olan kişilerin isimleri, görevleri ve bazılarının ifadeleri de yer aldı.

Örgüt ByLock'un çözüldüğünü 2014'te anladı

Rus Büyükelçi Karlov'a ilişkin teknik-takip bilgileri, Büyükelçi'nin koruma polisi olup olmadığı, Rus Büyükelçiliği'nde çalışanların etnik bilgileri, MİT'in Rusya masasında oluşturulanz bazı kritik bilgileri FETÖ'ye aktaran eski MİT mensubu Vehbi Kürşad Akalın'ın örgüt içindeki 'sorumlusu' Hüseyin Kötüce, haberleşmedeki gizlilik hassasiyetine dair önemli itiraflarda bulundu.

Kötüce'nin ifadesi iddianameye şöyle yansıdı:

2013 süreci sonrasında 2016 yılı darbe öncesinde örgüt gizliliğe iyice önem vermeye başlamıştı. Zaten 2014 yılı içerisinde ByLock programının da çözüldüğü konuşulmuş ve bu programın alt kesimlerdeki örgüt mensuplarına yayılması konusunda talimat verilmişti.

Bu süreç içerisinde benden sorumlu olan Cemal Karaata isimli şahıs bana bağlı olan örgüt mensubu kişilerle mail hesabı üzerinden haberleşmemi söylemişti, bu talimat yukarıdan aşağıya doğru bütün örgüt mensuplarına verilmişti. Bunu çok iyi biliyorum.

Tek hesap ve tek şifreyle birden fazla kullanıcı

Haberleşme bize bağlı olan bir örgüt mensubunun açtırmış olduğu mail hesabının şifresinin örgüt üyesinde ve abisi konumunda olan kişide olması üzerine yapılıyordu.

Örgüt mensubu irtibata geçeceği zaman kendisine ait olan ve şifresini bildiği mail hesabına girerek buradan taslaklar bölümünde mesajı oluşturuyordu veya tam tersi abi pozisyonunda olan kişi elindeki şifre ile mail hesabına girerek iletmek istediği mesajı taslaklar bölümünde oluşturuyordu.

Mesajın muhatabı mesajı okuduktan sonra taslaklar kısmından mesajı siliyordu. Bu şekilde ilgili kişi kendisi ile haberleşmiş gibi bir durum ortaya çıkıyordu. Kiminle haberleştiği belli olmuyordu. Örgüt gizlilik amacıyla bu uygulamanın yapılması konusunda talimat vermişti."

REKLAM Tüm mail trafiği incelendi

İddianamede Altıntaş'ın o dönemde kamuoyunda sıkça tartışılan Iphone 4S marka telefonunun yanı sıra içerisinde hat takılı olmayan ve sadece wifi üzerinde internet bağlantısında kullanılan bir başka telefon daha olduğunun altı çizildi.

Güvenlik güçlerinin Altıntaş ve olaya karışan diğer şüphelilerin mail trafiğini inceledikleri de iddianameye yansıyan bilgiler arasında şöyle yer aldı:

"İnceleme neticesinde Terörist Mevlüt Mert Altıntaş tarafından kullanılmakta olan mrtltns@gmail.com isimli e-mail adresine tanımlı olan ve en sık iletişim kurulan hesapların incelenmesi neticesinde en sık kullanılan hesaplar arasında şahsın kendisi tarafından kullanılmakta olan lwat911@gmail.com ve mrtltns@gmail.com hesaplarının yer alması hususu da nazara alındığında Terörist Mevlüt Mert Altıntaş'ın örgüt içerisindeki haberleşmeyi sosyal medya hesapları haricinde mail hesabı üzerinden taslaklar hanesine mesaj oluşturmak ve bu mail hesapları üzerinden karşılıklı mail gönderilmek suretiyle sağladığı, örgüt abileri tarafından kendisine talimatların bu yolla iletildiği belirlenmiştir."Suikastten sonra şifreleri değiştiler

Altıntaş ve diğer örgüt üyelerinin kullandığı ortak mail ve sosyal medya hesaplarının şifrelerinin Karlov suikastinin ardından birileri tarafından değiştirildiği kaydedilirken, bu olayı yapan kişinin kim olduğu konusu iddianamede detaylıca anlatıldı:

"Soruşturma dosyası kapsamı, elde edilen deliller, Terörist Mevlüt Mert Altıntaş'ın hesabına erişim sağlayan kişinin kullandığı yöntem, sergilemiş olduğu profil, sahip olduğu teknik ve kurumsal bilgi, Altıntaş'ın hesapları ile ilgili bilgilere vakıf olması, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü tarafından mensuplarına ait bütün bilgilerin kayıt altına alındığı, bu yönde kayıtlar tutulduğu hususunun bu örgüt hakkında yürütülen soruşturmalar kapsamında tespit edilmiş olması nazara alınarak Terörist Mevlüt Mert Altıntaş'a örgütsel talimatı veren ve olaydan sonra sosyal medya hesaplarına erişim sağlayan kişinin dosya şüphelileri arasında yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda suç tarihi itibariyle bilişim uzman yardımcısı olarak çalışan, Altıntaş'ın örgüt içerisinde öğretmeni konumunda bulunan ve onunla ilgili bilgilere birinci derecede vakıf olan, bu bilgileri örgüt hiyerarşisi içerisinde üst kademelere ileten, aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan şüpheli Şahin Söğüt olduğu hususunda Cumhuriyet Başsavcılığımızda çok kuvvetli bir kanaat oluşmuştur.

GÜNDEM Karlov suikasti öncesinde silahını bakıma gönderdi


Kaynak: Yeni Şafak
 
5 Aralık 2018 Çarşamba 14:35
Okunma: 147
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:44
  • Güneş07:20
  • Öğlen13:03
  • İkindi16:05
  • Akşam18:28
  • Yatsı19:52
 
Anket
Haber sitemiz yenilendi.
Haber sitemiz nasıl buldunuz
çok iyi
Normal
çok kötü
idare eder
 
 
Tarihte Bugün
1872 - Beyoğlu Telgrafhanesi işçileri greve çıktı.
1903 - Panama bağımsızlığını ilan etti. ABD, Panama Kanalı üzerindeki hakları satın aldı.
1916 - Ruslar, Erzurum'u işgal etti.
1918 - Litvanya hem Rusya hem de Almanya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1920 - Balıkesir'in kuzeyinde, Manyas ve Gönen bölgelerinde ikinci Anzavur isyanı başladı. (İsyan 16 Nisan'da bastırıldı.)
1925 - Sonraları "Türk Hava Kurumu" adını alacak olan "Türk Tayyare Cemiyeti" kuruldu.
1925 - Türkiye'de sivil ve askeri havacılığı desteklemek amacıyla, sonraları "Türk Hava Kurumu" adını alacak olan "Türk Tayyare Cemiyeti" kuruldu.
1926 - Mustafa Kemal Ankara'da Hakimiyet-i Milliye gazetesinin yeni binasını açtı.
1937 - Wallace H. Carothers, naylonun patentini aldı.
1948 - Pertev Naili Boratav, Muzaffer Şerif Başoğlu ve Niyazi Berkes solcu oldukları gerekçesiyle üniversiteden uzaklaştırılmışlardı. Danıştay, 1948 yılında bugün görevlerine iade etti.
1949 - İlkokulların dördüncü ve beşinci sınıflarında din dersi okutulmaya başlandı.
1950 - Yeni Seçim Kanunu ikinci defa görüşülerek kabul edildi. Yeni Seçim Kanunu tek dereceli, genel, eşit ve gizli oy, açık tasnif ilkelerini getiriyor. Seçimler çoğunluk sistemine göre ve adli teminat altında yapılacak.
1953 - Türkiye-ABD telefon hattı açıldı.
1955 - Yeni Alsancak Limanı'nın temeli Başbakan Adnan Menderes tarafından atıldı.
1959 - Fidel Castro, Fulgencio Batista'nın 1 Ocak'ta başkanlıktan uzaklaştırılmasının ardından Küba devlet başkanı oldu.
1961 - Explorer 9 uzaya fırlatıldı
1968 - Haleyville'de (Alabama, ABD) ilk 911 acil telefon sistemi çalışmaya başladı.
1973 - Rauf Denktaş, Kıbrıs cumhurbaşkanı yardımcılığına seçildi.
1976 - Türkiye'nin Beyrut büyükelçiliği başkatibi Oktar Cirit, tabancayla vurularak öldürüldü. Saldırıyı ASALA üstlendi.
1977 - Bakanlar Kurulu'nun THY grevini erteleyen kararı, Danıştay tarafından oy çokluğu ile alınan kararla durduruldu.
1978 - Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, yabancı kaynaklı eşyaların satışının yasaklandığını açıkladı.
1978 - Danıştay, İsmail Cem'in TRT'nin yasal Genel Müdürü olduğuna karar verdi.
1979 - İran'da Humeyni karşıtları ardı ardına idam edildi.
1979 - Vakıf Gureba Hastanesi İstanbul'un üçüncü tıp fakültesi oldu.
1980 - TBMM'den ilk kez 5 saat televizyon naklen yayını yapıldı.
1981 - Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran 8 yıl 9 ay hapse mahkum edildi. Behice Boran Kasım 1980'den beri yurtdışında bulunuyordu.
1981 - Genelkurmay Sıkıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyonu Başkanlığı bir bildiri yayımladı; aralarında Abdullah Öcalan ve Kemal Burkay'ın da bulunduğu 45 kişinin 19 Mart tarihine kadar yurda dönmeleri çağrısında bulundu.
1986 - Portekiz'de seçimler yapıldı. Mario Soares 60 yıl sonra Portekiz'in ilk sivil başkanı oldu.
1988 - Televizyonda 11 Şubat'ta kanser tedavisiyle ilgili programı izleyen bir hasta, zakkum yapraklarını kaynatıp içince öldü.
1989 - Danimarka'da yapılan karşılaşmada İskoç rakibi Pat Clinton'u yenen 51 kilo boksörümüz Eyüp Can Avrupa Profesyonel Boks şampiyonu oldu.
1990 - Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kuruldu. Vakfın başkanlığına Yavuz Önen getirildi.
1991 - 7 bin homoseksüel Londra Hyde Park'ta büyük bir miting düzenledi.
1998 - Gümrük Birliği Ortak Komitesi'nin 7. dönem toplantısı yapıldı.
1998 - Çin havayollarına ait bir yolcu uçağı Çan Kay Şek uluslararası havaalanı yakınlarında düştü: 202 kişi öldü.
1999 - PKK örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın Türk güvenlik güçlerince Kenya'nın başkenti Nairobi'de yakalanmasının ardından, örgüt taraftarları Avrupa çapında elçilik işgalleri ve rehin alma eylemlerine giriştiler.
1999-Türk - Deniz Kuvvetleri TCG alçıtepe(D-346) (USS Robert A. Owens (DD-827) bir zamanların donanma atış şampiyonu hurdaya ayrıldı.
1999 - Özbekistan'nın başkenti Taşkent'te, cumhurbaşkanı İslam Kerimov'a suikast girişimi yapıldı. Şans eseri saldırıda İslam Kerimov kurtuldu fakat 15 Özbek askeri hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. Saldırıyı Hizbut-Tahrir üstlendi.
2001 - Danıştay İdari Dava Dairesi Genel Kurulu, Aktaş Elektrik imtiyaz sözleşmesini hukuka aykırı buldu.
2005 - Eski başbakan Mesut Yılmaz ve eski devlet bakanı Güneş Taner'in Türkbank ihalesine fesat karıştırmak suçundan Yüce Divan'da yargılanmalarına başlandı.
2005 - İstanbul Bağımsız Milletvekili Yaşar Nuri Öztürk, Halkın Yükselişi Partisi'ni kurdu.
2006 - Kısaca MASH olarak adlandırılan ve çadırlardan oluşmuş "Seyyar Ordu Cerrahi Hastaneleri"'nin (Mobile Army Surgical Hospital) sonuncusu da ABD ordusunda hizmetten kaldırıldı.
600 - Papa I. Gregory, hapşıran kişiye "Tanrı seni kutsasın" denebileceğine karar verdi.
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık