Ana Sayfa » Gündem » ?19 Şubat 2019 Salı gününün en önemli gelişmeleri ve haberleri

?19 Şubat 2019 Salı gününün en önemli gelişmeleri ve haberleri

TBMM, 24 Şubat Pazar günü yeni TBMM Başkanı'nı seçecek. Cumhur İttifakı 51 ile genişlediKöprü ceza iadeleri için son 10 gün. Nöbetçi noter uygulaması başlıyor. 19 Şubat 2019 Salı gününün öne çıkan haberlerini derledik.

 
19 Şubat 2019 Salı 20:25
Okunma: 284
Yorum YapYazdır
 
?19 Şubat 2019 Salı gününün en önemli gelişmeleri ve haberleri
Cumhur ittifakı genişliyor: 17 ilde MHP 4 ilde AK Parti adaylarını geri çektiYerel seçimlerle ilgili takvime göre listelerin hazırlanması için 19 Şubat son gün olarak belirlenmişti. Listelerin teslim edilmesine kısa bir süre kala AK Parti ve MHP'nin Cumhur İttifakı'nda yeni gelişmeler yaşandı. Her iki partide bazı illerde adaylarını çekti. Buna göre MHP, Çanakkale, Burdur ve Sinop'ta belediye başkanı adayını çekti. AK Parti de Kars, Kırklareli ve Iğdır'da daha önce isimlerini açıkladığı adayların seçime girmeyeceğini ve söz konusu bölgelerde MHP'nin destekleneceğini duyurdu. Bolu ve Bilecik'te de Cumhur İttifakı ortak aday çıkarak. Böylelikle Cumhur İttifakı 51 ile genişledi, 44 ilde AK Parti, 7 ilde ise MHP aday göstermiş oldu.

GÜNDEM Cumhur ittifakı genişliyor: 17 ilde MHP 4 ilde AK Parti adaylarını geri çekti

Araç sahipleri dikkat: Köprü ceza iadeleri için son 10 gün2 Kasım 2016-31 Aralık 2018 döneminde 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindenyasak olduğu halde geçiş yapılması nedeniyle ödenen idari para cezalarının iadesine yönelik tanınan başvuru tarihi 28 Şubat'ta sona eriyor.

EKONOMİ Araç sahipleri dikkat: Köprü ceza iadeleri için son 10 gün

Nöbetçi noter uygulaması başlıyorAdalet Bakanı Gül, noterlerin çalışma şartlarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. "Çok yakın zamanda nöbetçi noter uygulamasını ülkemizde görmeye başlayacağız" diyen Adalet Bakanı, "İlk olarak nöbetçi noter uygulamasına cumartesi ve pazarla başlayacağız. Sonra da hafta içi belli saatlere kadar kapsamı genişletilebilir" şeklinde konuştu.

GÜNDEM Nöbetçi noter uygulaması başlıyor

Meclis yeni başkanını seçecekAK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın, TBMM Başkanlığından istifasına ilişkin yazısı TBMM Genel Kurulu'nda okundu. Yıldırım'dan boşalan TBMM Başkanlığının seçimi ise partilerin aday gösterme süresinin bitiminden itibaren 5 günde tamamlanacak. Meclis Genel Kurulu, 24 Şubat Pazar günü yeni TBMM Başkanı'nı seçecek.

GÜNDEM Meclis yeni başkanını seçecek

Tarihi krizin üzerinden 18 yıl geçtiMilli Güvenlik Kurulunda 19 Şubat 2001'de Anayasa kitapçığının fırlatılmasıyla 18 yıl önce devletin zirvesinde yaşanan olay, ülke tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini tetikledi.

GÜNDEM Tarihi krizin üzerinden 18 yıl geçti

Binali Yıldırım: Yavaş konuşurum soyadım gibi iş yaparımTBMM Başkanlığı görevini bugün itibariyle bırakan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım, Ankara'dan yüksek hızlı trenle İstanbul'a geldi. Yıldırım, "Gelmemiz gereken yere geldik. Yavaş konuşurum ama soyadım gibi iş yaparım. Bizi biz yapan şehre hizmet etmeye geldim" dedi.

GÜNDEM Binali Yıldırım: Yavaş konuşurum soyadım gibi iş yaparım

Honda'dan yeni açıklama: Türkiye'den çıkmıyoruzHonda'nın Türkiye'den çıkacağına yönelik haberlere ilişkin Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer'den açıklama geldi. Honda'nın Türkiye'den çıkmayacağını dile getiren Kılıçer, şirketin Türkiye'deki faaliyetlerine devam etmeyi planladığını kaydetti.

EKONOMİ Honda'dan yeni açıklama: Türkiye'den çıkmıyoruz

İdris Naim Şahin Saadet Partisi'nin Ordu adayı olduİYİ Parti'den aday olamayan İdris Naim Şahin, Saadet Partisi'nin Ordu Büyükşehir Belediye başkan adayı oldu.

GÜNDEM İdris Naim Şahin Saadet Partisi'nin Ordu adayı oldu

OYNAT 00:23 Binali Yıldırım: Yavaş konuşurum soyadım gibi iş yaparım TBMM Başkanlığı görevini bugün itibariyle bırakan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım, Ankara'dan yüksek hızlı trenle İstanbul'a geldi. Seçi sürecinde birçok ilçeyi ziyaret edeceğini dile getiren Yıldırım, 'Yavaş konuşurum ama soyadım gibi iş yaparım' dedi. YORUM YAP BiP'te paylaş Whatsapp'ta paylaş Google Plus'ta paylaş PID.initComment({ entity: { key: 'video-2190340', title: 'Binali Yıldırım: Yavaş konuşurum soyadım gibi iş yaparım', url: 'https://www.yenisafak.com/video-galeri/gundem/binali-yildirim-yavas-konusurum-soyadim-gibi-is-yaparim-2190340', reactionSetId: 'responsive' }, compactRating: '#box-rate-2190340' });

OYNAT 00:25 CHP vatandaşla dalga geçti İstanbul'daki bir tanzim satış noktasından ucuza sebze alanların olduğu yere yanaşan CHP seçim otobüsünden Barış Manço'nun 'domates, biber, patlıcan' şarkısı çalınarak vatandaşlarla adeta dalga geçildi. YORUM YAP BiP'te paylaş Whatsapp'ta paylaş Google Plus'ta paylaş PID.initComment({ entity: { key: 'video-2190330', title: 'CHP vatandaşla dalga geçti', url: 'https://www.yenisafak.com/video-galeri/gundem/chp-vatandasla-dalga-gecti-2190330', reactionSetId: 'responsive' }, compactRating: '#box-rate-2190330' });

OYNAT 02:01 Tarihi krizin üzerinden 18 yıl geçti Milli Güvenlik Kurulunda 19 Şubat 2001'de Anayasa kitapçığının fırlatılmasıyla 18 yıl önce devletin zirvesinde yaşanan olay, ülke tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini tetikledi. YORUM YAP BiP'te paylaş Whatsapp'ta paylaş Google Plus'ta paylaş PID.initComment({ entity: { key: 'video-2190324', title: 'Tarihi krizin üzerinden 18 yıl geçti', url: 'https://www.yenisafak.com/video-galeri/gundem/tarihi-krizin-uzerinden-18-yil-gecti-2190324', reactionSetId: 'responsive' }, compactRating: '#box-rate-2190324' });


FOTOĞRAF 8 Vücudunda döküntü şikayetiyle doktorun kapısını çalan Andrew Shilliday'da sistemik skleroz tespit edildi. Genç adamın el ve ayak parmakları birden siyahlaşmaya başladı, onu neredeyse ölüme götürecek olan kangren anlaşıldıktan sonra da el ve ayak parmakları kesildi. İngiliz gazete Daily Mail'de yer alan habere göre; sistemik skleroz, bağ dokusunun kalınlaşmasına neden olarak, kan akışını yavaşlatarak, kangreni tetikliyor. Shilliday, hayatını alt üst eden bu hastalık yüzünden hayatının sekiz ayını hastanede geçirdi. Parmakları kesilen Andrew Shilliday, yeniden yürümeyi öğrenmek zorunda kaldığını belirtti. Hastalığı hakkında açıklama yapan Shilliday, El parmaklarımın ve ayak parmaklarımın renginin değişmeye başladığını görünce, durumumun ciddi olduğunu anlamıştım dedi. Gayda sanatçısı olan Andrew Shilliday, Çok fazla acı çektim, işlerin iyiye gitmeyeceğini düşünmüştüm. Tam zamanlı olarak gayda dersleri veriyorum ve bu benim geçim kaynağımdı. Bir daha asla gayda çalamamaktan ve gayda çalmayı öğretememekten çok korktum dedi. Yeniden yürümeyi öğrenen Shilliday, gayda tutkusundan asla vazgeçmedi ve kendisi için özel geliştirilmiş gayda sayesinde eski günlerine geri döndü. İlk olarak 1986 yılında keşfedilen Balamuthia mandrillaris tipi amip bugüne kadar yalnızca 200 kişide görüldü. Yüzde 89 oranında öldürücü olduğu bilinen Balamuthia mandrillaris'in etkileri haftalar hatta aylar sonra ortaya çıkıyor. Kaptığı amip hayatını kararttı Elleriyle para kazanan gayda sanatçısı Andrew Shilliday, önce döküntü şeklinde ellerinde çıkan lekelerin zamanla siyahlaşmaya başlamasıyla doktorun kapısını çaldı. Bir amip kaptığı ortaya çıkan genç adamın hayatı, hastalığı yüzünden alt üst oldu.

YORUM YAP BiP'te paylaş Whatsapp'ta paylaş Google Plus'ta paylaş PID.initComment({ entity: { key: 'galeri-2033403', title: 'Kaptığı amip hayatını kararttı', url: 'https://www.yenisafak.com/foto-galeri/hayat/kaptigi-amip-hayatini-karartti-2033403', reactionSetId: 'responsive' }, compactRating: '#box-rate-2033403' });

FOTOĞRAF 9 Çin’de yapılan bir çalışmada alkol ve sigara kullanımıyla birlikte sıcak çay içilmesi durumunda yemek borusu kanseri riskinin 5 kat arttığı ortaya çıkarıldı. Çin’de 450 bin kişi üzerinde yapılan prospektif (ileriye dönük) bir çalışmada, her gün sıcak çay içip yine her gün 15 gram üzerinde alkol tüketenler ile haftada bir defadan az alkol kullananların yemek borusu kanseri bakımından karşılaştırıldığına dikkat çekiliyor. Sadece sıcak çay içenlerde ise böyle bir risk artışı bulunmadığı belirtiliyor. Çalışma daha önce hiç kanser saptanmamış 30 – 79 yaş arasındaki popülasyonda gerçekleştirildi. Bu çalışma grubunda 9 yıllık çalışma süresi içinde bin 731 yemek borusu kanseri saptandığına dikkat çekiyor. Çin Medikal Bilimler Akademisi’ne bağlı Çin Kadori Biobank Çalışma Grubu tarafından yapılan çalışma, Çin Yerel Etik Kurulu ile Oxford Üniversitesi Etik Kurulu’ndan da onay almış ve prestijli bir dergi olan “Annals of İnternal Medicine” de yayınlanmış. Çalışmayı gerçekleştirenler, alkol veya sigara tüketenlerin, alkol ve sigarayla beraber sıcak çay içmemeleri durumunda ise yemek borusu kanseri risklerinin azalacağını belirtiliyor. Otoritelerin görüşüne göre devamlı sıcak çay içilmesi, yemek borusunda termal zedelenme oluşumu ve karsinogenesisin (normal hücrelerden kanserli hücrelerin meydana gelmesi) başlamasına zemin hazırlıyor. Sigara ve alkol gibi risk faktörlerinin de devreye girmesi ise karsinogenezis oluşumunun ilerlemesi bir diğer deyişle riskin artması anlamına geliyor. Sıcak çay içenlerin dikkatine Sigarayla beraber sıcak çay tüketenlerde yemek borusu kanseri riskinin 5 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Çin'de yapılan 9 yıllık araştırmaya göre sıcak çay içen bin 731 kişide yemek borusu kanseri saptandı. YORUM YAP BiP'te paylaş Whatsapp'ta paylaş Google Plus'ta paylaş PID.initComment({ entity: { key: 'galeri-2033395', title: 'Sıcak çay içenlerin dikkatine', url: 'https://www.yenisafak.com/foto-galeri/hayat/sicak-cay-icenlerin-dikkatine-2033395', reactionSetId: 'responsive' }, compactRating: '#box-rate-2033395' });

FOTOĞRAF 28 İstanbul Boğazı ve kentin bazı bölgelerinde yoğun sis etkili oluyor. Avrupa Yakası'nın bazı kesimlerinde ve Haliç üzerinde etkili olan sis nedeniyle zaman zaman ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor. Öte yandan İstanbul Boğazı'nda etkili olan sis nedeniyle bazı vapur seferleri de iptal edildi. İstanbul'da gece saatlerinde bastıran ve sabah saatlerinde de etkisini gösteren sis Üsküdar ve çevresinde etkili oldu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü sisten adeta kayboldu İstanbul Boğazı ve kentin bazı bölgelerinde yoğun sis etkili oldu. YORUM YAP BiP'te paylaş Whatsapp'ta paylaş Google Plus'ta paylaş PID.initComment({ entity: { key: 'galeri-2033391', title: '15 Temmuz Şehitler Köprüsü sisten adeta kayboldu', url: 'https://www.yenisafak.com/foto-galeri/gundem/15-temmuz-sehitler-koprusu-sisten-adeta-kayboldu-2033391', reactionSetId: 'responsive' }, compactRating: '#box-rate-2033391' });


Kaynak: Yeni Şafak
 
19 Şubat 2019 Salı 20:25
Okunma: 284
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:25
  • Güneş05:20
  • Öğlen12:46
  • İkindi16:36
  • Akşam19:52
  • Yatsı21:32
 
Anket
Haber sitemiz yenilendi.
Haber sitemiz nasıl buldunuz
çok iyi
Normal
çok kötü
idare eder
 
Tarihte Bugün
1481 - II. Beyazıt, Osmanlı padişahı oldu.
1622 - Osmanlı İmparatorluğu'nda isyancılar, ordu ve yönetimde yenilik taraftarı Padişah II. Osman'ı tahttan indirip öldürdü. Öldürülen ilk padişah olan Genç Osman'ın yerine I. Mustafa, ikinci kez tahta çıkarıldı.
1795 - Fransa'da kadın kulüpleri kurulması yasaklandı.
1861 - Amerikan İç Savaşı: Kentucky eyaleti iç savaşta tarafsız olduğunu ilan etti. Bu tarafsızlığı 3 Eylülde Güney orduları eyalete girince sona erecektir ve Kentucky Kuzey'e katılacaktır.
1873 - ABD'de Levi Strauss ve Jacob Davis, bakır perçinlerin kullanıldığı ilk blue jean'in patentini aldılar.
1878 - II. Abdülhamit'i devirmek, Çırağan Sarayı'nda tutulan V. Murat'ı tahta çıkarmak amacıyla Çırağan baskınını düzenleyen gazeteci Ali Suavi öldürüldü.
1883 - Endonezya'daki Krakatoa yanardağı faaliyete geçti. Volkanın son ve en büyük püskürmesi 26 Ağustos'ta gerçekleşecektir.
1891 - Sinema tarihi: Thomas Edison'un kinetoscope adlı film gösterme cihazının bir prototipinin tanıtımı yapıldı.
1896 - Paris Operası'nın (Palais Garnier) 6 ton ağırlığındaki avizesi seyirci kalabalığının üzerinde düştü, bir kişi öldü. Yazar Gaston Leroux ünlü gotik romanı Operadaki Hayalet'i 1909 yılında bu olaydan esinlenerek yazdı.
1902 - Küba, ABD'den bağımsızlığını kazandı, Tomás Estrada Palma ülkenin ilk başkanı oldu.
1928 - Türkiye'de uluslararası rakamlar kabul edildi.
1932 - Amelia Earhart, Atlantik Okyanusu'nu uçakla tek başına ve hiç durmadan geçeceği yolculuğuna Newfoundland'dan başladı. Ertesi gün İrlanda'ya iniş yaptığında bunu başaran ilk kadın pilot ünvanını almış oldu.
1941 - 2. Dünya Savaşı: Alman paraşütçüleri Girit adasını işgal etti.
1948 - Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu, Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde imam hatip kursları açılmasına karar verdi.
1955 - Karadeniz Teknik Üniversitesi, 6594 sayılı kanunla Trabzon'da kuruldu. KTÜ, Türkiye'nin İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitesidir.
1956 - ABD, uçaktan atılarak yapılan ilk hidrojen bombası denemesini Pasifik Okyanusu'nda bulunan Bikini Atolünde yaptı.
1963 - Bazı ordu birlikleri, Ankara'da Talat Aydemir'in yönetiminde yeniden ayaklandı. Olayların ardından üç büyük ilde sıkıyönetim ilan edildi.
1964 - İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi dışında, üniversite ve yüksek okullara girişte merkezi sınav sistemi getirildi.
1971 - Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği kuruldu.
1974 - THKP-C davasından yargılanan ve iki yıldır tutuklu olan sinema sanatçısı Yılmaz Güney genel aftan yararlanarak tahliye oldu.
1980 - Quebec'te yapılan halk oylamasında, halkın %60'ı eyaletin Kanada'dan ayrılması ve bağımsız kalması yönünde meclise verilen teklifi reddetti.
1983 - AIDS'e yol açan HIV Virüsünün keşfedilmesiyle ilgili ilk makaleler Science dergisinde Luc Montagnier ve Robert Gallo tarafından ayrı ayrı yayımlandı.
1983 - Necdet Calp başkanlığında sosyal demokratlar Halkçı Parti'yi kurdular.
1990 - Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Hava Kuvvetleri'nden, 17'si subay, 97'si astsubay olmak üzere 114 kişinin irticai örgütlerle ilişkileri olduğu için ordudan atıldığını açıkladı.
2000 - Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde geleneksel mayıs şenlikleri dolayısıyla denize açılan iki teknenin alabora olması sonucu 38 kişi boğuldu, 15 kişi yaralandı.
325 - Roma imparatoru Konstantin, ilk Ekümenik Konsilin İznik'te düzenlenmesini sağladı.
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık